Vážení pacienti, z provozních důvodů bude dne 4. 11. 2024 ambulance uzavřena. Děkujeme za pochopení.
VÍCE >Z technických důvodů budou dne 12. 11. 2024 obě ambulance uzavřeny. Děkujeme za pochopení.
VÍCE >
Z provozních důvodů bude ve dne od 6. 11. 2024 v ambulanci přítomna pouze sestra. Děkujeme za pochopení.
VÍCE >
Od 19. 2. 2024 najdete ambulanci ORL na nové adrese - MAPO CARE, Tř. Kosmonautů 1338, 779 00 Olomouc (vedle BEA centra, možnost parkování v podzemích garážích, vjezd z ulice Tř. Kosmonautů, druhý vjezd ulice Nezvalova).
VÍCE >Většina lidí považuje čištění uší vatovými tyčinkami za stejně běžné, jako čištění zubů zubním kartáčkem. Poté však může přijít velmi překvapivé zjištění, že přes veškerou "péči", kterou uším věnovali, mají v uchu mazovou zátku, která může případně vést i ke vzniku zánětu. Jak je to možné?
VÍCE >Jedná se o zvuk, který zná snad každý. Někteří ho vítají jako uvolnění, kdežto pro jiné je to stejně nepříjemné jako škrábání nehtů o tabuli. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, jistě jste slyšeli, že tento zlozvyk způsobuje rychlejší opotřebení kloubů. Ale přemýšleli jste někdy proč klouby vlastně praskají a zda je to skutečně nebezpečné?
VÍCE >„Slyšela jsem, že jeden člověk škytal nepřetržitě třináct let. Ty neumíš na chvilku zadržet dech?“ toto je jedna z hlášek legendárního českého filmu Pelíšky. Je však opravdu možné mít škytavku tak dlouho? Jak taková škytavka vznikne a jak se jí zbavit?
VÍCE >Jedná se o jednu z nejdůležitějších preventivních prohlídek každé ženy. Přesto spousta žen návštěvy gynekologa odkládá a tato vyšetření patří mezi ta obávaná. Právě preventivní kontroly nám mohou pomoci zachytit závažná onemocnění již v zárodku, kdy je ještě šance na vyléčení.
VÍCE >
Houbařská sezóna je v plném proudu a Češi jsou rozhodně považováni za národ houbařů. Proč tedy houby sbírat a jak mohou našemu tělu prospět? Už samotné sbírání hub je pohybem na čerstvém vzduchu, který našemu tělu pomáhá, dá se tedy říct, že houby jsou pro naše tělo prospěšné ještě dříve, než je vůbec sníme. A jaké další ozdravné účinky mají houby na naše tělo?
VÍCE >Přestože plocha chodidla je poměrně malá, jedná se o jednu z nejzatěžovanějších částí těla, protože celý den na nich spočívá celá naše váha. Chodidlu jeho úděl ještě více ztěžujeme špatnou obuví a nesprávnou chůzí. Právě bolavé nohy mohou být příčinou velkého množství zdravotních problémů, a právě proto by se jim měla věnovat správná péče. Jak na to?
VÍCE >Nohy namáháme prakticky denně ať už módní obuví, nebo nesprávnou chůzí. Bolesti nohou a kloubů jsou jedním z hlavních důvodů, které nás donutí navštívit lékaře.
VÍCE >Jedním z ožehavých témat je vždy léčba antibiotiky a určení, zda je tato léčba nezbytná. Lékařům pomáhá tuto otázku zodpovědět CRP test, který je k dispozici v ordinacích lékařů, ale také si jej můžete pořídit pro domácí použití v lékárnách.
VÍCE >S rentgenem se setkal snad každý z nás. Ať už při návštěvě zubaře nebo v případě úrazu. Spousta pacientů je však nedůvěřivých, zda jim rentgenové záření nezpůsobí zdravotní potíže. Jakému množství ozáření budete při snímání vystaveni a k čemu je možné ho přirovnat?
VÍCE >
Pravděpodobně každý zná to dilema, zda si v horkém letním dni, po nastoupení do auta, které stálo celý den na sluníčku, pustit naplno klimatizaci a ochladit se, nebo myslet na své zdraví a klimatizaci raději nechat vypnutou. Nicméně klimatizace našemu zdraví nemusí škodit, pokud dbáme na určitá pravidla.
VÍCE >Voda tvoří přibližně 60 % našeho těla a napomáhá mimo jiné odvodu odpadních látek z těla. Každý z nás denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody. Proto je zejména v letních dnech důležité myslet na pitný režim více než kdy jindy. Kolik tekutin však vypít za den a které nápoje jsou nejvhodnější?
VÍCE >Hledáte změnu? Láká Vás práce v příjemném prostředí a s podporujícím kolektivem? Pak právě vy můžete doplnit náš profesionální tým.
Jde nám o společnou věc, a tou je kvalitní a komplexní péče o naše pacienty.
VÍCE >Opakování je matka moudrosti. Blíží se léto, prázdniny, a s nimi i časté úrazy u dětí. Víte, co v případě nastalého úrazů dělat? Projděme si základy první pomoci pro děti, které by měl znát každý.
VÍCE >Píchnout uši nebo nepíchnout? Kdy je ten správný čas na náušnice pro malou princeznu? Na co si dát pozor a jsou obavy ohledně případných komplikací na místě? Na otázky odpovídá ORL lékařka Petra Chrapková z naší MAPO ambulance.
VÍCE >Sportovní aktivity mají pro lidský organismus nezpochybnitelný přínos, zvláště v dnešní době, kdy řada z nás tráví většinu dne sezením u počítače nebo koukáním do telefonu. Nejnamáhavější částí našeho pohybového aparátu jsou právě klouby.
VÍCE >Přibližně jedno dítě z tisíce se narodí hluché. Čím dříve se případná vada odhalí, tím menší bude mít dopad na vývoj a budoucí život dítěte.
VÍCE >Máte po operaci a všechno dobře dopadlo. Výborná zpráva! Teď je na řadě hojení. Jak pečovat o jizvu, aby se zhojila co nejlépe? Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak se o jizvu starat, aby byla co nejméně nápadná.
VÍCE >Čepice není jen pletenina naražená na hlavu, ale důležitý kus oblečení. Svého nositele může ochránit před mnohými nepříjemnými zdravotními komplikacemi. A za to chvilka nepohodlí nebo čas strávený úpravou účesu stojí.
VÍCE >Velkou část dospělých a až čtvrtinu dětí trápí problémy se zarůstajícími nehty. Toto velmi bolestivé onemocnění způsobuje jak genetika, tak i špatná péče. Co dělat, abyste se zarůstání nehtů pokud možno vyhnuli?
VÍCE >Spánkem trávíme téměř třetinu našich životů a jeho kvalita významně ovlivňuje celý náš život. Nesprávná poloha při spánku nebo jeho nedostatek vám může způsobit řadu potíží, které často končí až v ordinaci lékaře.
VÍCE >Sezením nohou přes nohu ohrožujeme svoje záda, klouby, srdce i žíly a následky mohou být až tragické. Nevěříte?
VÍCE >Stačí chvilka nepozornosti a v nosních dírkách dítěte se ocitnou předměty, které tam rozhodně nepatří. Ať už se v dětském nosíku nachází kuličky, oříšky nebo mince, je třeba dostat je ven co nejdříve, aby se předešlo komplikacím. Pokud předmět v nose vidíte, můžete ho zkusit vytáhnout doma. Poradíme vám, jak na to.
VÍCE >Zalehnutí v uších při letu může být banalita, kterou každý člověk zažije při létání bezpočtukrát. Bolest hlavy a uší způsobuje změna tlaku v letadle, který je potřeba vyrovnat otevřením Eustachovy trubice. Za dlouho trvajícím zalehnutí se ale může skrývat zánět středního ucha a v případě neřešení by mohlo dojít k trvalému poškození sluchu.
VÍCE >Zvonění nebo šumění v uších, které nemá žádný zdroj a trvá nejméně 5 minut. Tinnitus známe skoro všichni, jednou za život se s ním setkalo více než 50 % z nás. Ve většině případů se jednalo o akutní Tinnitus, který do druhého dne přešel. Ale 10-15 % lidí trpí chronickým tinnitem a pro ně hluk v uších nikdy nekončí.
VÍCE >Málokdo chodíme správně a způsobujeme si tak celou řadu zdravotních potíží. Chůze je pro lidi ta nejpřirozenější forma pohybu, a přesto se u ní často chybuje.
VÍCE >Zánět středního ucha bývá častým onemocněním především u dětí. Věděli jste, že správnou technikou smrkání můžete této nemoci předejít. Prozradíme vám, jak s malými dětmi zvládnut správnou techniku smrkání.
VÍCE >Máte problémy s chrápáním, nebo vás budí ze spaní partner? Nejste sami. Tímto onemocněním trpí zhruba 25 % mužů a 15 % žen. Přečtěte si, jak docílit ničím nerušeného spánku po celou noc.
VÍCE >Správný růst kloubů u novorozenců je dán geneticky, ale na zdravé kosti má vliv i to, co jíte během těhotenství. Pro správný vývoj je pak s miminkem potřeba chodit na pravidelné prohlídky na ortopedii.
VÍCE >Andrea Šoltésová má jako specializovaná sestra v MAPO ORL bohaté zkušenosti. Proč si zvolila práci právě v MAPO Ambulance? To se dočtete v našem článku.
VÍCE >Trápí vás problémy se sluchem? Nebo si potřebujete nechat vyšetřit sluch pro potřeby zaměstnavatele? Přečtěte si, jak probíhá vyšetření sluchu audiometrem.
VÍCE >Pomerančová kůže trápí především ženy. Příčinou může být hormonální antikoncepce, ale i nedostatek pohybu a špatný jídelníček. Přečtěte si, jak se zbavit celulitidy díky estetické rázové vlně.
Naši zaměstnanci jsou pro nás absolutní prioritou. Chceme proto, aby byli spokojeni. V tom nám pomáhá asistenční program ELA.
Paní doktorka Chrapková léčí pacienty MAPO ORL v Olomouci. Přečtěte si více o jejich zkušenostech nejen ze zahraničí a proč se rozhodla ordinovat právě v Olomouci.
Sedavé zaměstnání. Časté hrbení. Nekvalitní matrace. To jsou hlavní příčiny vychýlení páteře. Ke skolióze dochází především v dospívajícím věku, ale tímto onemocněním trpí i dospělí. Jste jedním z nich? Přečtěte si, jak srovnat vaši páteř.
VÍCE >V období zvýšeného výskytu chřipek je často nutné navštívit ORL. Na komplexní prohlídku můžete přijít rovnou k nám do Olomouce. Ušní, nosní a krční vyšetření provádíme teď ještě lépe díky novým přístrojům.
VÍCE >S příchodem jara začíná i období pylové alergie. Svědění, rýma, kašel a pálení očí. To jsou nejčastější příznaky alergie. Máte alergickou reakci? Přečtěte si, jak omezit její projevy.
VÍCE >Ohnete prst, ale zpátky natáhnout už ho nejde. Je ztuhlý, bolí, a když se ho snažíte narovnat, „lupne“. – Nejvyšší čas objednat se na ortopedii.
VÍCE >Prevence může ušetřit nejedno trápení. U zarůstajících nehtů to platí dvojnásob. Přečtěte si pár tipů, jak se bolestivému problému vyhnout.
VÍCE >Práce na počítači nebo spaní na břiše. Důvodů, proč krční páteř začne bolet, je ale víc. Přečtěte si, jak potížím předcházet.
VÍCE >Sezónní zácpa se týká také Vánoc. Přečtěte si, co (ne)dělat, abyste po svátcích nemuseli na proktologii.
VÍCE >Vývoj kyčlí miminek je potřeba pozorně sledovat. Přečtěte si, na co se maminky často ptají našich ortopedů.
VÍCE >Klikání myší, hra na klavír nebo práce se sbíječkou. Všechny tyhle činnosti můžou vést k syndromu karpálního tunelu. Přečtěte si, jestli se týká i vás!
VÍCE >Je to kýla, nebo ne? Rozhodnutí nechte vždycky na lékaři. Nepodstupujte riziko a navštivte některou z našich poraden pro kýly!
VÍCE >Bolest a vzhled. To jsou nejčastější důvody, které k nám přivádějí pacienty s gangliem. Přečtěte si, jak se dá bolestivá bulka v podkoží léčit.
VÍCE >Křečové žíly nejsou jen vada na kráse. Jejich zanedbání může způsobit mnohem závažnější onemocnění, například bércové vředy.
VÍCE >Nenechte si komplikovat život řitními trhlinami a vyzkoušejte unikátní léčbu v naší proktologické ambulanci.
VÍCE >Vyšetření na pár minut. Kontrola sluchu miminko nebolí, takže ji spousta malých pacientů prospí. Přečtěte si, co vás v naší ambulanci čeká.
VÍCE >Hojení pooperačních a chronických ran bývá běh na dlouhou trať. Abyste za jejich ošetřením nemuseli daleko, otevíráme v Mohelnici novou ambulanci.
VÍCE >Bolest zad a kloubů si nevybírá. Díky infuzní terapii už nemusíte zbytečně trpět. Přečtěte si, jak vás vrátí do formy!
VÍCE >Hemoroidy nejsou tabu. Přesto se řada pacientů odborné léčbě vyhýbá. Patříte mezi ně i vy? Přesvědčte se, že není důvod ke strachu ani studu!
VÍCE >Doma je doma. S tímhle heslem by souhlasil nejeden pacient i lékař. Proto se snažíme upřednostnit brzký odchod do domácího léčení tam, kde to zdravotní stav a moderní medicína dovolí.
VÍCE >Léčivá energie pro bezbolestný pohyb. Rázová vlna zacílí přesně tam, kde vás to bolí. Její energie nastartuje hojení a regeneraci tak, že rozdíl poznáte už za několik málo návštěv.
VÍCE >