Práce na počítači nebo spaní na břiše. Důvodů, proč krční páteř začne bolet, je ale víc. Přečtěte si, jak potížím předcházet.
Držte hlavu rovně
V jaké pozici je vaše hlava při čtení těchto řádků? A jak jste na tom s držením hlavy, když řídíte? Krční páteř je velmi pohyblivá. Díky její ohebnosti můžeme hlavou otáčet, kývat, uklánět do stran nebo ji předsunout. A právě předklonem krční páteř nejčastěji přetěžujeme. Už jsme si zvykli neustále viset očima na displeji mobilu nebo tabletu. Kdo má navíc sedavé zaměstnání, předklání se ještě celý den u počítače. Stejného prohřešku se v autě dopouští i spousta řidičů.
Pozor na polštář a spaní na břiše
Víte, že přetěžovat krční páteř můžete i ve spánku? Zvlášť když usínáte na břiše. Abyste mohli v téhle poloze dýchat, musíte mít hlavu otočenou na jednu stranu. Jakmile usnete, podpůrné svaly se uvolní a přestanou krční páteř udržovat v přirozené pozici. Výsledkem je probuzení se zatuhlým krkem a bolestí hlavy. Nespíte na břiše, a přesto máte krční páteř zablokovanou? Na vině jsou nejspíš příliš vysoké polštáře. Ty způsobují problematický předklon hlavy podobně jako špatné držení těla při práci s počítačem.
Zacvičte si a narovnejte se
Pokud se chcete vyhnout snížené pohyblivosti a bolesti krční páteře, udělejte si každý den chvilku na cvičení. Objednejte se do naší ortopedické ambulance, kde vás naučíme jak samotné provedení cviků, tak i správné dýchání. Podíváme se také na držení těla, kterým si možná nevědomky zaděláváte na blokády krční páteře. Tu zatěžuje hlavně nahrbený postoj s kulatými zády a hlavou vysunutou dopředu. Myslete na to během dne, a pokud se přistihnete v předklonu, narovnejte se. Zdravotní polštáře vám zase pomohou udržet krční páteř v kondici, zatímco spíte.
Vyhněte se nepříjemným potížím s krční páteří a vsaďte na prevenci! V Jesenické ortopedii vám poradíme, jak na to. Stačí se objednat!