FB

Jak správně spát

Úvodem

Spánkem trávíme téměř třetinu našich životů a jeho kvalita významně ovlivňuje celý náš život. Nesprávná poloha při spánku nebo jeho nedostatek vám může způsobit řadu potíží, které často končí až v ordinaci lékaře.

Content jak spravne spat2

Ortopedická a chirurgická ambulance »

Délka se liší podle věku
Ideální délka spánku se liší podle věku a konkrétních jedinců. Batolata často prospí až 17 hodin denně. Postupem věku se ale čas spánku snižuje a u dospívajících už je to 10 hodin. Dospělí lidé potřebují spát mezi 6-8 hodinami. U starších lidí se potřeba spánku zvyšuje a ideálně by měli prospat 7-8 hodin.

Nespěte na břiše
Neexistuje jasná odpověď, která poloha je ta nejlepší. Pří spánku na zádech dbejte na to, abyste měli vždy položený krk výš než hlavu. S tím vám pomůže správně zvolený anatomicky tvarovaný polštář. Pokud nejčastěji spíte na boku, je důležité si ještě mezi kolena vložit polštář, tím vyrovnáte pánev, boky a páteř a předejdete nevhodnému zakřivení páteře. Nejméně vhodné je spát na břiše, protože tato poloha nejvíce zatěžuje záda a krční páteř.

Levá strana vede
Spaním na levé straně budete mít uvolněnou lymfatickou soustavu. Gravitace vám zlepší průtok krve v orgánech a podpoří jejich přirozené umístění. V těle vám bude volně proudit mízní tekutina a budou se filtrovat škodlivé toxiny. V případě dlouhodobého uléhání výhradně na pravé straně mohou uložené toxiny vyvolat v organismu vážná onemocnění.

Nejlepší je přirozená poloha
Pokud spíte nejraději na břiše nebo pravém boku, nevěšte hlavu. Ovlivnit můžete pouze pozici, ve které usínáte. Během spánku už se vaše tělo bude samo pohybovat, podle potřeby. Nutit se spát celou noc v jedné poloze je špatně. Jestli nemáte žádné zdravotní potíže, je pro osvěžující spánek nejlepší poloha, kterou zaujímáte automaticky pří spaní každou noc.

Pokud vás trápí potíže se zády, objednejte se k nám na ortopedii na tel. 584 412 555 a určitě najdeme řešení.