Voda tvoří přibližně 60 % našeho těla a napomáhá mimo jiné odvodu odpadních látek z těla. Každý z nás denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody. Proto je zejména v letních dnech důležité myslet na pitný režim více než kdy jindy. Kolik tekutin však vypít za den a které nápoje jsou nejvhodnější?
Jaké problémy může způsobit dehydratace?
V závislosti na nedostatečném příjmu tekutin nás může trápit opakovaná bolest hlavy nebo zácpa. Nedostatek tekutin může ale vést i k závažnějším problémům jako je vznik ledvinových a močových kamenů, zánět slepého střeva nebo onemocnění srdce a cév, a mnoha dalších. K dehydrataci může dojít při malém příjmu tekutin, zvracení nebo fyzické zátěži doprovázené pocením. Špatný pitný režim může zavinit i únavu a malátnost. Nezáleží na věku nebo pohlaví, dehydratace je nebezpečná pro všechny!
Jaké mohou být příznaky?
Kolik tekutin je vhodné přijmout za den?
Potřebné množství tekutin vždy závisí na vícero faktorech, například teplotě prostředí, fyzické námaze a složení stravy. Tyto faktory je nutné přidat k obecnému výpočtu přijmu tekutin podle hmotnosti. Obecně lze říct, že je denně potřeba přijmout 0,5 litru tekutin na 15 kilogramů hmotnosti. Člověk vážící 75 kg vypočítá svou průměrnou denní potřebu tekutin takto:
75 : 15 = 5
5 × 0,5 = 2,5 litru
Toto je průměrná denní hodnota příjmu tekutin, vždy však musí být brán zřetel na situace ovlivňující výdej tekutin, například po hodinovém cvičení by měl být doplněn alespoň litr tekutin.
Doporučený příjem tekutin u dětí:
Jaké nápoje se doporučují?
Jaké nápoje nejsou příliš doporučovány?
Kdy doplňovat tekutiny?
Vhodné je doplňovat tekutiny již od rána, abychom nahradili ztráty vzniklé během spánku. Během dne je dobré doplňovat tekutiny průběžně, vyhneme se tak zdravotním problémům a naopak večer, před spánkem, je dobré příjem omezit, aby nebyl narušen spánkový režim.