Přibližně jedno dítě z tisíce se narodí hluché. Čím dříve se případná vada odhalí, tím menší bude mít dopad na vývoj a budoucí život dítěte.
Novorozenecký screening sluchu je zatím dobrovolné vyšetření, které se provádí jen v některých porodnicích. Nenechte zdraví svého miminka na náhodném pozorování a podstupte s ním novorozenecký screening sluchu co nejdříve. Nemáte se čeho bát. Přečtěte si, jak sluchové vyšetření probíhá.
Neodhalená porucha sluchu může brzdit vývoj
Sluch se podílí na vývoji ostatních smyslových systémů. Pozdní objevení nedoslýchavosti tak může zbrzdit vývoj schopností dítěte včetně intelektu. Bylo prokázáno, že včasné stanovení problému a poskytnutí správné léčby výrazně sníží následky postižení.
Screeningu si dítě ani nevšimne
Díky vysoké citlivosti přístroje se vyšetření provádí, když miminko spí. Jedná se o naprosto bezbolestnou proceduru a dítě vyšetření ani nezaznamená. Během spánku je mu do ucha na pár vteřin vložena zvuková sonda, která pomocí slabého zvukového signálu měří odpověď vnitřního ucha. Jen velmi výjimečně se stává, že je porucha skryta jinde.
Negativní výsledek hned nemusí znamenat problém
Pokud je při prvním měření výsledek negativní, nepropadejte panice. Během hospitalizace se měření ještě jednou opakuje a pak prověřuje vyšetřením na ORL klinice po několika týdnech. Pokud se podezření potvrdí, je nutné co nejdříve stanovit o jakou poruchu se jedná a začít pracovat na případné rehabilitaci.
Čím dříve léčba začne, tím menší budou následky
Včasné určení poruchy je pro dítě zásadní. Čím dřív se stanoví další postup, například používání sluchadla, tím budou následky menší. Čas je v tomto případě zcela zásadní, protože pokud by se situace neřešila, hrozí dítěti opoždění psychomotorického vývoje, rozvoje řeči a snížení intelektu.
Pokud máte pochybnosti o stavu sluchu svého dítěte, nebo chcete mít jistou, neváhejte a objednejte se na konzultaci do naší ORL ambulance na tel. 585 506 332.